STATUT

Fundacji

Dzień po Dniu – Pomagamy

Z siedzibą w Nowym Tomyślu

Tekst jednolity

Nadany przez Fundatora

W dniu 4.04. 2022 r.

ROZDZIAŁ I.

Postanowienia ogólne

§1

1. Fundacja pod nazwą „Fundacja Dzień po Dniu – Pomagamy” (dalej: „Fundacja”) działa na podstawie Ustawy o fundacjach z dnia 6 kwietnia 1984 roku oraz niniejszego Statutu.

2. Fundacja została ustanowiona Aktem Notarialnym (REP A 1372/2022), sporządzonym dnia 21.03.2022 roku, w obecności Notariusza Ewy Strasburger-Gąska, zarejestrowanym w Centralnym Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych.

3. Fundacja ma osobowość prawną.

4. Fundacja posługuje się pieczęcią z oznaczeniem nazwy Fundacji.

5. Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego.

§2

Siedzibą Fundacji jest miasto Nowy Tomyśl.

§3

Fundacja została ustanowiona na czas nieoznaczony.

§4

1. Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Dla właściwego realizowania swych celów, Fundacja może prowadzić działalność poza

granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

§5

1. Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, filie, spółki a także przystępować do spółek i fundacji. Fundacja może współpracować z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami, instytucjami i innymi podmiotami, o takim samym lub podobnym profilu działania oraz może pozostawać członkiem tych organizacji na zasadach pełnej autonomii.

2. Fundacja może ubiegać się, na zasadach i w terminach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2003r., Nr 96, poz. 873, ze zm.) o status organizacji pożytku publicznego.

3. Fundacja może prowadzić na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą działalność gospodarczą wyłącznie w rozmiarach służących realizacji jej celów statutowych.

4. Fundacja nie działa w celu osiągnięcia zysku; osiągany dochód przeznaczać będzie na realizację celów statutowych.

§6

Fundacja może ustanowić odznaki i tytuły honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla celów obranych przez Fundację lub dla samej Fundacji.

§7

Ministrem właściwym ze względu na cel Fundacji jest Minister Pracy i Polityki Społecznej.

§8

Fundacja opiera swoją działalność na pracy społecznej swych członków. Do prowadzenia swych spraw Fundacja może zatrudniać pracowników oraz nawiązywać współpracę na podstawie umów cywilnoprawnych.

ROZDZIAŁ II.

Cele i zasady działania Fundacji

§9

Celem Fundacji jest działalność na rzecz ogółu społeczności, polegająca na:

a) Niesieniu pomocy i wsparcia osobom dorosłym i niepełnoletnim, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, życiowej, społecznej, zdrowotnej,

b) Wspieraniu i podejmowaniu działań na rzecz osób niemogących realizować swych planów zawodowych, edukacyjnych i innych z uwagi na niedostatek środków finansowych lub z innych przyczyn,

c) Prowadzeniu działalności charytatywnej,

d) Organizowaniu i finansowaniu a także świadczeniu różnorodnych form pomocy materialnej i mieszkaniowej na terenie Polski i poza jej granicami dla osób z Ukrainy i innych państw objętych lub zagrożonych działaniami wojennymi i konfliktami zbrojnymi oraz zniszczonymi wskutek takich działań,

e) Współpracy z ośrodkami medycznymi i innymi placówkami w zakresie polepszania standardu leczenia i rehabilitacji osób wymienionych w pkt a),

f) Współpracy z placówkami wychowawczymi, kulturalnymi, oświatowymi i opiekuńczymi w zakresie organizacji działań, mających na celu edukacji z zakresu wiedzy prawnej, społecznej i kulturowej dla osób potrzebujących pomocy i wsparcia,

g) Podejmowaniu i wspieraniu działań w przestrzeni publicznej w zakresie upowszechniania wiedzy, dotyczącej propagowania postaw tolerancji i poszanowania wartości indywidualnych i społecznych.

h) Aktywizacji wolontariuszy pragnących włączyć się w działalność na rzecz osób marginalizowanych czy wykluczonych ze względu na aktualną sytuację życiową.

i) Prowadzeniu działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób starszych i osób potrzebujących wsparcia materialnego.

j) Promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy w związku z chorobami, ze względu na wiek, przynależność społeczną, rasową, orientację seksualną, poziom edukacji, warunki geopolityczne, działania wojenne.

k) Podejmowaniu i wspieraniu działań na rzecz wszechstronnego rozwoju społecznego, ekonomicznego i kulturalnego, nauki, kultury i sztuki, w szczególności w zakresie

wykorzystania nauk społecznych i humanistycznych oraz literatury, działań artystycznych.

l) Promocji i upowszechniania wiedzy na temat bezpiecznego uprawiania sportu.

ł) Wspieraniu, inicjowaniu i finansowaniu działań związanych z edukacją i poprawianiem bezpieczeństwa, związanego z uprawianiem sportu oraz różnych form rekreacji.

m) Inicjowaniu, organizowaniu, stymulowaniu i wspieraniu rozwoju mediów lokalnych, jako ważnego środka kształtowania demokratycznej kultury społecznej i demokratycznego społeczeństwa w Polsce i poza jej granicami.

n) Wspieraniu i animowaniu rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce, w szczególności w małych miastach i środowisku wiejskim.

o) Promocji, wspieraniu i finansowaniu kultury lokalnej, regionalnej, narodowej, imprez kulturalnych, oświatowych, turystycznych sportowych, rekreacyjnych, charytatywnych.

p) Współdziałanie z organami administracji państwowej i samorządowej oraz organizacjami pozarządowymi, wyznaniowymi, osobami prywatnymi, ośrodkami edukacyjnymi, środowiskiem biznesu i środkami masowego przekazu w celu propagowania i realizacji celów Fundacji.

§ 10

Fundacja realizuje swoje cele poprzez następujące działania podejmowane na rzecz osób, placówek, ośrodków i instytucji wskazanych w § 9 Statutu:

1) Organizowanie i finansowanie warsztatów edukacyjnych, artystycznych, zawodowych.

2) Organizowanie i finansowanie zajęć sportowych, rekreacyjnych.

3) Zakup leków, zakup żywności, środków higieny i innych artykułów do realizacji potrzeb życia codziennego.

4) Pomoc finansową i rzeczową.

5) Organizowanie i prowadzenie placówek oświatowo-wychowawczych, kulturalnych, integracyjnych, resocjalizacyjnych, socjalizacyjnych i edukacyjnych.

6) Organizowanie i finansowanie imprez sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych, charytatywnych, integracyjnych itp.

8)   Prowadzenie akcji szkoleniowych i informacyjnych.

9)   Fundowanie stypendiów jednorazowych i okresowych.

10) Organizowanie i finansowanie półkolonii, kolonii i wycieczek.

11) Finansowanie i realizację inwestycji polegających w szczególności na budowie, remontach lub modernizacjach i wyposażeniu placówek i miejsc, w których udzielana jest pomoc i wsparcie określone w statucie.

12) Prowadzenie działalności wydawniczej, publicystycznej i informacyjnej, w tym opracowywanie i wydawanie czasopism, książek i publikacji.

13) Prowadzenie działalności edukacyjnej, szkoleniowej, edukacyjno-szkoleniowej, socjalizacyjnej w tym organizowanie i prowadzenie zajęć, spotkań, szkoleń, seminariów i warsztatów, konferencji oraz wystaw, aukcji i koncertów, a także innych przedsięwzięć zamkniętych lub otwartych, o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

14) Prowadzenie działalności naukowej i badawczej.

15) Integrację i promowanie lokalnych i krajowych środowisk twórczych i naukowych oraz wspieranie ich działań.

16) Kampanie medialne.

17) Prowadzenie zbiórek pieniężnych i rzeczowych a także aukcji m.in. w Internecie.

18) Organizowanie i wspieranie innych inicjatyw społecznych zgodnych z celami statutowymi

Fundacji.

19) Przygotowywanie projektów uchwał, ustaw i innych aktów prawa i lobbing na rzecz ich realizacji.

§ 11

Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych i fizycznych, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji.

ROZDZIAŁ III.

Majątek i dochody Fundacji

§ 12

1. Majątek Fundacji stanowi wkład pieniężny Fundatora w kwocie 1.000 zł (jedentysiączłotych), tworzący fundusz założycielski Fundacji oraz środki finansowe, nieruchomości i ruchomości w tym pojazdy i urządzenia nabyte przez Fundację w toku jej działania.

2. Realizacja celów Fundacji finansowana jest z funduszu założycielskiego Fundacji oraz z

dochodów uzyskanych przez Fundację, na zasadach przewidzianych w Statucie.

3. Dochody Fundacji pochodzą w szczególności z:

a) Krajowych i zagranicznych darowizn, spadków, zapisów.

b) Dotacji, datków i subwencji.

c) Dochodów, uzyskanych z akcji promocyjnych, aukcji, zbiórek i imprez publicznych, prowadzonych przez Fundację lub inne osoby.

4) Zysku z lokat w bankach i instytucjach rynku kapitałowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą.

5) Operacji finansowych, z wyjątkiem obrotu papierami wartościowymi.

§ 13

Dochody pochodzące z dotacji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej.

§ 14

W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza i to tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.

ROZDZIAŁ IV.

Organy Fundacji

§ 15

a) Organem Fundacji jest Zarząd Fundacji.

b) Rada Programowa jest fakultatywnym organem Fundacji.

c) Uchwały Organów Fundacji zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy Członków, chyba, że regulamin działania danego Organu, uchwalony zgodnie z postanowieniami niniejszego Statutu, przewiduje inny sposób podjęcia uchwały.

ROZDZIAŁ V.

Zarząd Fundacji

§ 16

a) Zarząd Fundacji składa się z 1 (jednego) do 4 (czterech) Członków, w tym Prezesa i Wiceprezesa, powoływanych i odwoływanych przez Fundatora.

b) w skład Zarządu może wchodzić Fundator lub przedstawiciel Fundatora

c) Kadencja Członków Zarządu trwa czas nieokreślony.

d) Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek złożenia rezygnacji, śmierci, skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe albo wskutek odwołania Członka Zarządu. Odwołanie Członka Zarządu następuje w razie:

e) Wykonywania działalności, której charakter uniemożliwia należyte wykonywanie funkcji Członka Zarządu.

f) Choroby, ułomności lub utraty sił – powodujących trwałą niezdolność do sprawowania tej funkcji.

g) Niewypełniania obowiązków Członka Zarządu przez okres dłuższy niż 2 (dwa) miesiące.

h) Przekroczenia 75 (siedemdziesiątego piątego) roku życia.

i) Nienależytego wypełniania funkcji Członka Zarządu.

j) Istotnego naruszenia postanowień Statutu.

§ 17

a) Zarząd Fundacji kieruje jej działalnością i reprezentuje Fundację na zewnątrz.

b) Do reprezentowania Fundacji upoważniony jest każdy Członek Zarządu samodzielnie. Szczegółowy tryb działania Zarządu określa „Regulamin Zarządu Fundacji”, nadawany przez Fundatora.

§ 18

Do kompetencji Zarządu Fundacji należy:

1) Kierowanie bieżącą działalnością Fundacji oraz reprezentowanie jej na zewnątrz.

2) Zarządzanie majątkiem i funduszami Fundacji.

3) Zatrudnianie pracowników oraz nawiązywanie współpracy na podstawie umów

cywilnoprawnych.

4) Ustalanie zasad wynagradzania, wielkości środków na wynagrodzenia i nagrody dla

pracowników Fundacji oraz osób współpracujących z Fundacją na podstawie umów

cywilnoprawnych.

5) Uchwalanie rocznych i wieloletnich programów działania Fundacji.

6) Realizacja programów działania Fundacji.

7) Sporządzanie rocznego sprawozdania finansowego Fundacji wymaganego przepisami ustawy o rachunkowości i rocznego sprawozdania z działalności Fundacji zgodnie z ustawą o fundacjach oraz podawanie sprawozdań do publicznej wiadomości poprzez ich publikację na stronach internetowych Fundacji.

8) Realizacja szczególnych decyzji darczyńców, o ile nie są one sprzeczne z celami Fundacji bądź z postanowieniami niniejszego Statutu.

9) Uchwalanie regulaminów i aktów wewnętrznych nieprzewidzianych Statutem.

10) Występowanie z wnioskami w sprawie zmian w Statucie, połączenia Fundacji, utworzenia oddziału Fundacji lub likwidacji Fundacji.

ROZDZIAŁ VI.

Rada Programowa

§ 19

1. Rada Programowa, w przypadku jej ustanowienia, składać się będzie z 2 (dwóch) do 10

(dziesięciu) Członków, powoływanych i odwoływanych przez Fundatora.

2. Członkowie Rady Programowej powoływani są na czas nieoznaczony.

3. Członkostwo w Radzie Programowej ustaje na skutek:

a) Dobrowolnego wystąpienia zgłoszonego pisemnie do Przewodniczącego Rady Programowej.

b) Skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

c) Śmierci Członka.

3. Członkowie Rady Programowej w wyjątkowych sytuacjach mogą pobierać wynagrodzenie z tytułu udziału w pracach tego Organu. W każdej natomiast sytuacji należy im się zwrot udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tego Organu, w tym kosztów podróży.

§ 20

1. Rada Programowa zbierać się będzie w przypadku jej powołania, co najmniej raz w roku.

2. Radę Programową zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek

Zarządu lub Fundatora.

3. Rada Programowa podejmuje decyzje w formie uchwał – zwykłą większością głosów w

obecności co najmniej połowy Członków. W razie równej liczby głosów decyduje głos

Przewodniczącego lub Fundatora.

4. Posiedzenie Rady może być zwołane w trybie nadzwyczajnym z inicjatywy Zarządu Fundacji lub na pisemny wniosek Przewodniczącego lub przynajmniej dwóch jej Członków dla rozpatrzenia sprawy o szczególnym charakterze.

5. Nadzwyczajne posiedzenie Rady Programowej winno być zwołane nie później niż w ciągu 14 (czternastu) dni od daty zgłoszenia wniosku.

6. Każdy z Członków Rady Programowej dysponuje 1 (jednym) głosem.

7. Posiedzeniom Rady Programowej przewodniczy Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący.

8. W sytuacji niecierpiącej zwłoki, jeżeli zwołanie posiedzenia Rady Programowej nie jest

możliwe Przewodniczący Rady może zarządzić głosowanie pisemne lub e-mailowe nad projektem uchwały, rozsyłając projekt Członkom Rady Programowej. Uchwała może zapaść w trybie głosowania pisemnego lub e-mailowego – zwykłą większością głosów w

obecności co najmniej połowy Członków. W razie równej liczby głosów decyduje głos

Przewodniczącego lub Fundatora.

§ 21

Do zadań Rady Programowej należeć będą w szczególności:

1) Opiniowanie i opieka nad realizacją głównych kierunków działania Fundacji.

2) Występowanie z wnioskami dotyczącymi działalności Fundacji.

3) Opiniowanie rocznych i wieloletnich programów działania Fundacji.

4) Wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych jej przez Zarząd.

5) Składanie propozycji w zakresie działań i dążeń Fundacji a także w stosunku do

realizowanych przez nią celów.

ROZDZIAŁ VII.

Tworzenie oddziałów, połączenie Fundacji

§ 22

1. Dla efektywnego realizowania swoich celów, Fundacja może tworzyć oddziały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą.

2. Decyzję w przedmiocie utworzenia oddziału podejmuje Fundator w drodze uchwały, podjętej na wniosek Zarządu po zapoznaniu się ze stanowiskiem właściwego ministra.

§ 23

1. Dla efektywnego realizowania swoich celów, Fundacja może połączyć się z inną fundacją.

2. Połączenie nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel

Fundacji.

3. Decyzję w przedmiocie połączenia podejmuje Fundator w drodze uchwały, podjętej na

wniosek Zarządu.

ROZDZIAŁ VIII.

Rozwiązanie i likwidacja Fundacji

§ 24

1. Fundacja ulega rozwiązaniu i likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana, lub w razie wyczerpania środków finansowych i majątku Fundacji.

2. Decyzję o likwidacji Fundacji podejmuje Fundator w drodze uchwały, podjętej na wniosek

Zarządu.

3. Likwidację prowadzi likwidator wyznaczony przez Fundatora.

4. Majątek pozostały po likwidacji przeznacza się na cel statutowy Fundacji, o którym mowa w § 9 Statutu, w szczególności poprzez przekazanie go instytucjom, których działalność odpowiada celowi Fundacji.

ROZDZIAŁ IX.

Zmiany Statutu

§ 25

1. Zmiany w Statucie Fundacji dokonuje Fundator z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu Fundacji.

2. Uchwały w sprawie zmiany Statutu Fundacji zapadają zwykłą większością głosów oddanych.

3. W przypadku długotrwałego ograniczenia Fundatora w zdolności do samodzielnego działania lub jego śmierci, zmian może dokonać Zarząd lub Rada Fundacji.

ROZDZIAŁ X.

Postanowienia końcowe

§ 26

Fundacja składa właściwemu ministrowi corocznie, do dnia 31 marca każdego roku, sprawozdanie ze swej działalności za rok ubiegły.

§ 27

Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Fundacji przez Sąd właściwy dla siedziby Fundacji.

§ 28

1. Statut sporządzono i podpisano w 5-ciu jednobrzmiących egzemplarzach.

2. W sprawach nie unormowanych w treści Statutu mają zastosowanie postanowienia Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984r o fundacjach oraz inne obowiązujące przepisy prawa, dotyczące działalności fundacji.